Diyetlerde En Çok Yapılan Hatalar

Bir diyete başlamadan önce mutlaka diyetisyene danışmamız gerekiyor. Sosyal medyanın artan gücü sayesinde ortada oldukça kirli bilgi mevcut ve bu bilgi de kulaktan kulağa hızla yayılıyor. Yayılan bu bilgilerden hatalı olanları ise şu şekilde : 

1.AÇ KALINCA DAHA HIZLI ZAYIFLANDIĞINI DÜŞÜNMEK

Kilo kaybetmeyi amaçlayan bireyler ‘’gün içinde  ne kadar aç kalırsam o kadar hızlı kilo veririm’’ düşüncesiyle hareket ediyor.Fakat vücudu aç bırakmak metabolizma hızının yavaşlamasına sebep olarak kilo kaybının aksine bazı durumlarda kilo artışı bile yaşanabilir.Hatta açlık durumunun sürekli olmasına bağlı olarak birçok hastalık gelişebilmektedir.Diyette az ve sık sık beslenme ilkesi benimsenerek doğru kaynaklardan düzenli olarak beslenmek gerekir.3 ana öğün 2 veya 4 ara öğün şeklinde beslenmek uygun olacaktır.Beslenme tarzı kişiye özeldir ve her bireyin öğün saatleri ve öğün sayıları kendine özel olarak diyetisyen tarafından hazırlanmalıdır.

2.ÖĞÜN ATLAMAK

Bireyler  ’’sıradaki  öğünü atlarsam daha hızlı kilo kaybederim, zaten çok fazla acıkmadım’’ şeklinde düşünerek vücut metabolizma hızının yavaşlamasına sebep olur.Gün içersinde 5-6 öğün ile beslendiğimizde metabolizmamız sürekli faaliyettedir bu yüzden yağ yakımı hızlanır.Öğün atlandığında ise önceki öğünde alınan kaloriler depolanır bu da kilo artışına sebep olmaktadır.Bir diğer sorun ise aradaki öğün atlandığında diğer öğün saatine kadar geçen sürede çok fazla acıkarak kontrolsüz şekilde yemektir, doğru tercihler yapanız ve porsiyonlarınızı kontrol etmeniz  zorlaşır.

3.DİYETTE BİLİNÇSİZ YAPILAN KARBONHİDRAT KISITLAMASI

Vücudumuz günlük enerjinin %55-60 oranında karbonhidratlardan karşılar.Diyetlerde doğru karbonhidrat seçimi yapıldığı sürece karbonhidrat kısıtlamasına gerek yoktur.Basit karbonhidratlar(işlenmiş şeker ve nişastalı ürünler) yerine kompleks karbonhidratlara(tam tahıllar, meyve, sebze, baklagiller) beslenmemizde yer vermek sağlıklı bir şekilde kilo vermemizi destekler.Diyetlerde bilinçsizce ve aşırı karbonhidrat kısıtlaması yapılması normalden fazla keton oluşturur ve vücudun çalışma düzenini bozarak su tutulumunu da arttırır.

Araştırmalara göre kompleks karbonhidratların lif oranı yüksek olduğundan diyabet ve kalp hastalıkları riskini azalttığı görülmüştür ayrıca daha sağlıklı bir sindirim sistemi oluşumuna yardımcıdır.Tahıllarda bulunan B vitaminleri beyin dokusunu da besler.
Daha birçok faydası olan bu besin öğesine beslenmemizdeki yeteri kadar mutlaka yer vermelisiniz.

4.YÜKSEK PROTEİN İÇERİKLİ DİYETLER

Son zamanlarda en sık rastlanılan sorulardan biri yüksek protein içerikli diyetler sağlıklı mı ? Hızlı kilo verdirir mi? Diyetisyen tarafından kişiye özel hazırlanan bu programlarda karbonhidrat, yağ ve protein oranı bireyin ihtiyacına göre değişmektedir.Protein içeriği yüksek diyet uygulayan bireylerde başlangıçta hızlı kilo kaybı görülse de zamanla bu tek düze beslenme devam ettirilemez.Unutulmamalıdır ki protein yağ ve kolesterol içeren bir besin öğesidir.Bireyler aldığı protein miktarına karşılık  yeterli egzersiz yapmazsa alınan proteinin fazlası yağ olarak depolanacaktır.Yüksek proteinli diyetleri uzun zaman devam ettirmek çeşitli sağlık sorunlarına yol açma riski yüksektir.Normal bireylerde vücut ağırlığının her bir kilogramı başına 0.8-1,1 gram arasında protein tüketimi önerilir.

5.EKMEK YEMEZSEM KİLO VERİRİM DÜŞÜNCESİ

Ekmek tüketiminde dikkat edilmesi gereken nokta ekmeğin çeşidi ve günlük yenmesi gereken miktarıdır.Rafine edilmiş beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekler tercih edilmelidir.Tam tahıllı ekmeklerin de aşırıya kaçmadan yeteri kadar tüketilmesi gerekir.Yapılan araştırmalara göre ekmek tüketmeyen bireylerin pilav, makarna gibi gıdalara yöneldiği gözlenmiştir.

6.LİGHT ÜRÜNLERİN AŞIRI TÜKETİMİ

Light ürünler enerjisi azaltılmış, diyetlerde yardımcı olarak tercih edilen ürünlerdir.Fakat düşük kalorili olmaları sınırsız tüketilebileceği anlamına gelmez. Light ürünler diyetlerde çeşitlilik sağlamak amacıyla tüketilebilir.Bu diyet ürünleri çok çeşitlidir bu yüzden kendinize uygun olanı seçmek için mutlaka etiket okuma alışkanlığı kazanılmalıdır.

7.DETOKS DİYETLERİYLE HIZI KİLO VERMEK MÜMKÜN MÜ?

Detoks  kötü alışkanlıklardan ve kötü çevre koşullarından dolayı vücutta oluşan toksinlerden arınma yöntemi olarak uygulanmaktadır.Dengesiz ve kötü beslenme, hava kirliliği, alkol sigara kullanımı ve stres benzeri  faktörlerden arınmak için kısa süreliğine uygulanan bir yöntemdir.Bir kilo verme yöntemi değildir!
Daha çok bol meyve sebze ve suları, bol su tüketimi, kurubaklagil, balık gibi doğal ve sağlıklı besin öğeleri tüketilmelidir.Fakat son zamanlarda birçok detoks diyeti adı altında diyetler uygulanmakta hatta çoğu düşük kalorili diyetlerdir.Çok düşük kalorili diyetler uygulayan bireylerde hipoglisemi atakları, halsizlik, titreme, baygınlık gibi birçok sağlık sorunlarını beraberinde getirir.Diyetisyen kontrolünde olmadan internette görülen bu tarz diyetler asla uygulanmamalıdır.

8.ZAYIFLAMA HAPLARI VE ÇAYLARI TÜKETMEK

Son zamanlarda  zayıflama çayları ve haplarını çok fazla duyuyoruz.Pazarlama amacıyla özellikle sosyal medya üzerinden ‘’yağ yakıcı, metabolizma hızlandırıcı’’ şeklinde reklamlar yapılarak toplumun ilgisini çekmiş, kısa sürede tüketimi yaygınlaşmıştır.Çoğu bilimsel olarak test edilmemiş bu ürünler sürekli kullanımda vücuttan su kaybına neden oluyor ve bireyler su kaybını yağ kaybı olduğunu düşünerek yanılmaktadır.Elektrolit-su dengesinin bozulması birçok organda özellikle karaciğerde geri dönüşümü olmayan hasarlar bırakmaktadır.

9.AKŞAM 19.00’DAN SONRA YEMEK YEMEMEK

Bireylerin özel hayatlarına, iş yaşamlarına ve uyku düzenlerine göre beslenmesi düzenlenebilir.Sabah uyandıktan sonra gece yatana kadar 2-3 saatte bir beslenecek şekilde ana öğünler ve ara öğünler ayarlanabilir.Her bireyde farklılık gösterecek olan öğün saatleri için bu kural sayılamaz.

10.SOSYAL MEDYADAKİ YAZILAN TÜM BİLGİLERİ DOĞRU KABUL ETMEK

Günümüzde sosyal medya hepimizin kullandığı, birçok bilgiyi paylaştığı ve takip ettiği ortak bir platform haline geldi.Bilgi doğru kaynaklardan araştırıldığında iyi sonuç veren fakat profesyonel olmayan birçok kişinin bu platformu yanlış şekilde kullanmasından dolayı bilgi kirliliği oluşturup yanlış bilgilenmeye sebep olabilir.Bu yüzden paylaşılan her bilgiyi doğru kabul etmek ,her diyeti uygulamak doğru değildir.En çok yapılan hatalardan biri ünlülerin, diyetisyene giden arkadaşlarımızın  diyet listelerini uygulamaktır.Unutulmamalıdır ki diyet kişiye özeldir ve beslenme listeniz diyetisyen tarafından size özel hazırlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir