Kış Beslenmesi – Bu Kış Hastalıklardan Kurtulun

Güneşli havaları geride bıraktığımız yavaş yavaş soğuk havaların etkisi altına girdiğimiz bu günlerde yeterli ve dengeli beslenmek sağlığımız için  büyük önem taşımaktadır. Vücudumuz mevsim değişikliğine adapte olurken metabolizmamızda ve bağışıklık sistemimizde değişiklikler meydana gelmektedir. Bu yüzden kış beslenmesi oldukça önemli bir konudur.

 

METABOLİZMAMIZ YAVAŞLIYOR MU?

Havaların soğumasıyla birlikte vücut ısısında düşüş meydana gelmekte ve metabolizmamız günlük aldığı enerjinin bir kısmını vücudun ısınması için kullanarak hızını bir miktar yavaşlatmaktadır, bu da kilo artışına sebep olabilir. Ayrıca yaz aylarında havaların etkisiyle dışarıda geçirilen süre daha fazla olduğu için havanın soğumasıyla fiziksel aktivitemizde düşüş meydana gelir ve metabolizma hızımız buna bağlı olarak yavaşlar.

KIŞ YAKLAŞIRKEN KİLONUZU DENGEDE TUTUN

Sonbahar ve kış aylarında bireyler psikolojik olarak negatif bir ruh haline bürünebilir bu durum iştah açılmasına sebep olmakta yağlı ve şekerli besin tüketimin artmasına neden olmaktadır. Yine kışın gecelerin uzaması evde geçirilen sürenin artmasıyla sağlıksız atıştırmalıklara eğilim artar ve kilo artışı kaçınılmaz olmaktadır.

sebze

KIŞ BESLENMESİ İLE BAĞIŞIKLIĞI ARTTIRIN HASTALIKLARDAN KORUNUN

Soğukların etkisiyle vücut direncimiz azalır bağışıklığımız zayıflar dolayısıyla soğuk algınlığı,grip gibi hastalıklara yakalanma riski artmaktadır. Bu yüzden bağışıklığımızı kuvvetlendirecek hem de metabolizma hızını arttıracak sağlıklı besin gruplarını tercih etmemiz gerekir.

 • Günlük beslenmemizde A, E ve C vitaminlerinden zengin olan ve antioksidan içeriği yüksek sebze ve meyve gruplarından 5-7 porsiyon tüketilmelidir. Özellikle kış mevsimine ait sebzelerden; ıspanak, pırasa, brokoli, lahana, karnabahar, havuç ve diğer mevsim yeşillikleri meyvelerden; nar, kivi, muz, turunçgillerdir.
 • Vücut ısısını arttıracak tahıllı, protein içerikli, yoğurt veya sebze çorbaları ve içine antioksidan etkisini arttırıcı salça, baharatlar, sarımsak, soğan eklenerek gribal enfeksiyonlara karşı vücut direnci arttırılır.
Kış Beslenmesi – Sebze Çorbası
 • Sindirim sistemini koruyucu ve vücut direncini arttırma amacıyla günlük beslenmede kefir,yoğurt gibi probiyotikleri mutlaka içermelidir. Ayrıca bu dönemde kalsiyum ve D vitamininden zengin beslenmek için ideal besin ögeleridir.
 • Ara öğünlerde rezene, ıhlamur, kuşburnu, zencefil, nane limon çayları yanında E vitamininden ve çinkodan zengin yağlı tohumlar içermelidir.
 • Kışın güneş ışığından yararlanma şansımız az olduğu için D vitamini alımı azalır ve sinir sistemimiz zayıflar bu yüzden de haftanın 2-3 günü mutlaka balık tüketilmelidir. Omega-3 yağ asitlerinden yüksek olmasından dolayı özellikle kalp damar hastaları ve tansiyon hastaları için çok gerekli bir besin kaynağıdır.
 • Kışın demir eksikliği risk gruplarında daha fazla görülmektedir. Bunun için günlük beslenmemizde kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagiller bulundurulmalıdır. Yanında C vitamini içeriği yüksek salatalar tüketilirse demir emiliminin artması sağlanır.
 • Yaz mevsimine göre vücuttan su atımı azaldığı için bireyler yeterli sıvı almamaktadır. Toksinlerin atılması, metabolizmanın hızlanması, ödem probleminin azalması ve vücut ısısının dengede tutulması için günlük 2-2,5 litre su tüketilmesi gerekmektedir.
 • Yemek yapımında kullanılan yağ miktarları azaltılmalı, kızartma, kavurma gibi pişirme yöntemleri yerine ızgara, haşlama ve fırın tercih edilmelidir.

c%cc%a7ay

 • Az ve sık beslenme düzeni uygulandığında metabolizma hızında artış görülür. Özellikle diyabet riski taşıyan bireyler 2-4 saatte bir mutlaka beslenmelidir. Yağlı, hamurlu ve şekerli gıdalar yerine posa içeriği yüksek sebze, meyveler tercih edilmelidir.
 • Kışın havanın yağışsız olduğu günlerde 30-45 dakikalık yürüyüşler yapılmalı metabolizma hızlandırılmalıdır.
 • Gece saat 21:00 dan sonra vücudumuzda melatonin hormonu salgılanmaya başlar. Kışın soğuk havanın sinir sistemi üzerindeki negatif etkilerin azalmasını sağlayan bir hormon olmasından dolayı kış gecelerinde düzenli uykunun önemi büyüktür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir