Kurban Bayramında Beslenme

Kurban bayramına sayılı günler kala bayramın telaşı içinde unutulan en önemli konu beslenme olsa gerek.bu bayramda hem et hem de tatlı içeriği yüksek  bir beslenme tablosu karşımıza çıkıyor bu durum  sağlık sorunlarını da beraberinde getirebiliyor.Kurban bayramında öncelikli olarak sizlerden isteğimiz hayvanınızın satın alınması, kesimi, pişirilmesi ve saklanması evrelerinde bazı kurallara dikkat etmeniz ve sağlıklı bir bayram geçirmeniz, şimdiden herkese mutlu  bayramlar dilerim.

KURBANLIĞINIZI SATIN ALIRKEN DİKKAT !

 Öncelikle kurbanlık hayvanın satın alınana kadar bulunduğu koşullar,ortamın hijyenik olması ve hayvanın herhangi bir hastalık taşıyıp taşımadığı veteriner tarafından kontrol edilmelidir.Hayvandan insana geçebilecek bağırsak parazitleri,şarbon,tüberküloz,salmonella,deli dana gibi hastalıkları taşımadığından emin olunmalı,veteriner kontrolünden geçen hayvanın güvenilir kişiler tarafından satın alınması ve kesilmesine dikkat edilmelidir.Ayrıca hayvan kesilirken kullanılan aletler ve kesilen ortamın hijyenik olması diğer önemli bir husustur.

ETLER KESİLDİKTEN SONRA  

Kurbanlığın kesim işlemi bittikten sonra  24 saat buzdolabında bekletilmesi gerekir.Yeni kesilmiş etlerde ölüm sertliği denen durum oluşacağı için etin bekletilmesi hem pişirme hem de sinirim açısından kolaylık yaratacaktır.Özellikle mide ve bağırsak sisteminde rahatsızlık olan bireyler etleri 1,2 gün boyunca buzdolabında beklettikten sonra tüketmelidir.Ayrıca dinlendirme işlemi etin lezzetini arttırmada en önemli etmendir.

ETİN DOĞRU PİŞİRİLMESİ ÖNEMLİ 

Etlerin pişirilmesi hem lezzet hem de sindirim açısından çok önemlidir.Pişirilecek etlerin görünür yağları ayıklanmalı ve ilave yağ eklenmeden kendi yağıyla pişirilmelidir.Özellikle kuyruk yağı ve tereyağı kullanılmamaya dikkat edilmelidir.Etleri kızartma şeklinde değil fırın,haşlama,buğulama veya ızgara şeklinde pişirilmesi daha sağlıklı bir yöntemdir.Mangalda pişirme tercih edilecekse  etlerle ateşin arası 15 cm den az olmamalıdır çünkü yüksek ısılar etin dış yüzeyindeki protein tabakasını sertleştirerek ısının etin iç kısmına geçmesini engeller,su kaybına sebep olarak besin kaybına yol açar.Etlerin düşük ısıda yavaş pişmesi doğru bir yöntem olacaktır,etin iç sıcaklığının 75 dereceyi geçmemesi gerekir.

SAĞLIKLI BİR BAYRAM İÇİN ÖNERİLER 

 • Kırmızı et protein bakımından iyi bir kaynaktır bunun yanında B1,B6,B12,A vitamini ve demir,çinko,fosfor,magnezyum minerallerini içerir.Fakat etler E ve C vitamini içermedikleri için C vitamini içeriği bol salatalarla ve sebzelerle birlikte tüketilmesi önemlidir ayrıca C vitamini etteki demir emiliminin artmasına yardımcı olur.
 •  Kırmızı etlerin yağ oranları arttıkça doymuş yağ ve kolesterol oranı da yükselir bu yüzden etlerin yağlı kısımları ayrılarak tüketilmelidir.
 • Bayram boyunca  et tüketiminin artmasına bağlı olarak kalp damar rahatsızlıkları,gut,hipertansiyon,böbrek,diyabet ve sindirim sistemi hastaları için ciddi risk oluşturmaktadır.Kronik hastalığı olan bireylerin tüketmesi gereken porsiyonları aşmamalıdır.
 • Bayram boyunca et tüketimi öğle öğününde tercih edilmelidir,akşamları ise sebze,balık,kurubaklagil yemeklerinden biri  ,salata, yoğurt ve tam tahıllı ekmekler şeklinde posadan zengin hafif bir öğün tercih edilmelidir.
 • Kronik hastalığı olan bireylerin tüketmesi gereken porsiyonları aşmamalıdır.
  Bayram boyunca et tüketiminin öğle öğününde tercih edilmelidir,akşamları ise sebze,kurubaklagil,balık,salata, yoğurt ve tam tahıllı ekmekler şeklinde posadan zengin hafif bir öğün tercih edilmelidir.
 • Yararlı olduğu bilinen organ etleri sağlığımız için büyük  risk taşır bu dönemde özellikle kalp ve damar hastalıkları olanlar bu etleri tüketmemelidir.
 • Yemeklerin yanında ve sonrasında asitli içecekler yerine bitki çayları tüketmeniz daha doğru olacaktır.
 • Bayram ziyaretlerinde tatlı tüketimi de oldukça artacaktır tercihinizi şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılardan yana kullanmalısınız.
 • Günlük su tüketimini  2-2.5 litre olmalıdır.
 • Bayram boyunca fiziksel aktiviteyi arttırarak kilonuzu dengede tutabilir sağlıklı bir bayram geçirebilirisiniz.

ETLERİN SAKLARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ? 

 • Etlerin bozulma riski yüksektir bu yüzden saklama koşullarına dikkat edilmelidir.
 • Kesilen etler 4,5 saat 15 derece gibi serin ortamda dinlendirildikten sonra buzdolabında 24 saat bekletilmelidir.
 • Etler kısımlarına göre parçalara ayrılıp poşetlenerek saklanmalıdır.
 • Etler buzlukta -2 derece bir iki hafta kadar, -18 derecede ise üç ay kadar saklanabilir.
 • Çözünme işlemi  buzdolabının alt kısmında veya mikrodalga fırında olmalıdır,oda ısısında çözündürme risklidir.
 • Mikrobiyolojik tehlikelerden korunmak için Çözünen etler tekrar dondurulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir