Metabolizmamızı Nasıl Hızlandırabiliriz ?

Vücudumuzun dinlenme halindeyken, yaşamın sürdürülmesi için gereken enerji harcanmasına ‘’bazal metabolizma’’ denir. Bazal metabolizma hızı bireyin, yaş ,cinsiyet, fiziksel aktivite durumu ve genetik yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterir.Bu yüzden her bireyin metabolizma hızı farklıdır.Bireyin metabolizma hızı ne kadar yüksek ise kilo verme hızı da o kadar yüksektir.

Metabolizma hızımızı arttırmak için öncelikle uygulamamız gerekenler;

  • Gün içersinde besin alım sıklığı metabolizma hızını arttırır.Bu yüzden günde 3 ana, 3 ara öğün şeklinde beslenmemizi düzenlemeliyiz.Her bireyin bazal metabolizma hızına göre alması gereken günlük kalori miktarı farklıdır.Bazal metabolizmanın altında uygulanan diyetlerde metabolizma hızının %20 azaldığı görülmüş hatta uzun süreli açlık durumlarında bu oran %50 ye kadar düşmüştür.Sonuç olarak aç kalmak veya düşük kalorili diyetler uygulamak kilo vermek yerine kilo almamıza sebep olabilmektedir.
  • Sabah uyanınca 1 bardak soğuk su içilmesi önerilir.Gün içersinde su tüketimi en az 2 litre olmalıdır.Araştırmalara göre günlük su tüketimi fazla bireylerin, az olanlara göre metabolizma hızının daha yüksek olduğu görülmüştür.Suyun yanında bitki çayları ve sade türk kahvesi tüketimi de metabolizmayı hızlandırmaya yardımcıdır.
  • Metabolizmanın hızlanmasında en büyük katkı fiziksel aktivite durumunu arttırmaktır.Düzenli egzersiz yapan bireylerde metabolizma hızı daha yüksektir.Vücuttaki kas oranı arttıkça metabolizma hızlanır.Bu yüzden haftalık en az 150 dakika fiziksel aktivite önerilir.
  • Metabolizma hızı hormonlarla da ilişkilidir.Birey metabolizma hızının düşük olmasından şikayetçi ise tiroid ve insülin hormon düzeyleri kontrol edilmelidir.Bunun yanında demir ve B12 düzeylerinin normalin altında olması da metabolizma hızını azaltabilir.

METABOLİZMA HIZINI ARTTIRMAYA YARDIMCI BESİNLER NELERDİR ?

1-YEŞİL ÇAY:
Yapısında bulunan fenolik bileşikler ve kafein metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur.Yağ yakımını destekler,ödem atmaya yardımcı olur.

2-KIRMIZI PUL BİBER:

İçerdiği capsaisin bileşiği metabolizmayı hızlandırmaya yardımcıdır.Ayrıca tokluk hissini arttırır.Yemeklerin içinde günlük 1 çay kaşığı(mide rahatsızlığı olmayanlar için)önerilir.

3-KETEN TOHUMU:

Araştırmalara göre omega-3 yağ asitlerinden zengin olduğu için yağ yakımını hızlandırdığı görülmüştür.Tansiyon,kolesterol,kalp-damar sağlığı ve bağırsak sağlığını koruyarak metabolizmayı hızlandırdığı ortaya konulmuştur.(Kan sulandırıcı kullananlar tercih etmemeli)

4-LİGHT SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ:
 Yapılan araştırmalara göre kalsiyumun yağ yakımını hızlandıran etkisi olduğu ortaya konmuştur.Ayrıca protein içeriği yüksek gıdaları sindirilmesi için daha fazla enerji harcanacağından metabolizmanın hızlandırıcı etkisi vardır.

5-TARÇIN:

Kan şekerini düzenleyerek,yemeklerden sonra tokluk hissini uzatır ve sindirimi sırasında vücut ısısını yükseltir ,besinlerin termik etkisiyle metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

6-ANANAS:

 Antioksidan ve minerallerden zengin bir meyvedir.İçinde bulunan enzimler sayesinde protein sindirimi hızlanır ve buna bağlı olarak metabolizmayı hızlandırıcı etkisi görülür.Ayrıca diüretik etkisiyle ödem atmaya da yardımcıdır.
7-ZENCEFİL:

Yapılan çalışmalarda  vücut ısısını etkleyerek metabolizmayı %20  hızlandırdığı görülmüştür.Yağ yakımında etkisi vardır.Günlük hayatta çaylara,yemeklere veya çorbalara eklenerek tüketilebilir.
8-LİFLİ YİYECEKLER:

Lifli besinlerin sindirilmesi uzun süreceği için daha fazla enerji harcanarak metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.Barsak hareketlerini düzenler,tokluk hissini arttırır  ve kabızlığı önler.Özellikle diyabet hastaları için en iyi besin kaynaklarından biridir çünkü glisemik indeksileri düşüktür ve kan şekerinin dengede kalmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir