Probiyotik Nedir?

Hipokrat’ın “Tüm hastalıklar bağırsakta başlar ” sözü  günümüzde de bağırsakların “ikinci beyin” olarak nitelendirilmesiyle,bağırsaktaki mikrobiyal denge sağlık ilişkisi araştırmalara konu olmaktadır. Bağırsaklarda çeşitli nedenlerle bozulan mikrobiyal dengenin yeniden oluşturulmasında ise probiyotiklerden yararlanılmaktadır.

Peki Nedir bu Probiyotik?

“Pro” ve “biota”  köklerinden oluşan probiyotik terimi “yaşam için’’ anlamını taşımaktadır. Rus araştırmacı Metchnikoff yıllar önce Bulgar köylülerinin daha uzun yaşadığını farketmiş ve bunu araştırdığında bu insanların bol miktarda yoğurt tükettiklerini görüp, yoğurdu incelediğinde canlı bakterilerle karşılaşmış ve bunlara Lactobacillusbulgaricus adını vermiştir.Günümüzde en yaygın olarak kullanılan probiyotikler Laktobasillerdir.

Probiyotikler  vücut sağlığının korunmasına katkı sağlayan yararlı mikroorganizmalardır. Sindirim sisteminin düzenlenmesinden, bağışıklığın arttırılmasına kadar vücuda pek çok yararlı etki sağlarlar.

Prebiyotik nedir?

Bağırsaklarımızdaki bu dost bakterilerin varlığını sürdürmesi için Prebiyotiklere ihtiyacları vardır. Prebiyotikler sindirilmeden bağırsaklara ulaşabilen, buradaki yararlı bakterilerin çoğalmasını ve aktivitesini uyaran besin maddeleri olarak tanımlanmaktadır

Probiyotikler Ne işe yarar?

 • Probiyotikler, bağırsak sistemini düzenleyici etkisiyle bağışıklık sistemini destekler.
 • Gıdaların, vitamin ve minerallerin sindirimini ve emilimini sağlar, konstipasyon ve diyare oluşumunu engeller.
 • Laktoz sindirimine yardımcı olur.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını önler.
 • Alerji oluşumunu engeller.
 • Sinir sistemini rahatlatıcı etki gösterir.
 • Yaşlanmayı geciktirir.
 • Antibiyotik kullanımı sonrası azalan yararlı bakterilerin tekrar artmasını sağlar.
 • Kandaki kolesterol ve glikoz  seviyesini düşürmek gibi pek çok önemli yararı bulunmaktadır.
 • Bunların yanı sıra son yıllarda yapılan araştırmalar probiyotiklerin kanser üzerine önemli etkisinin bulunduğu görülmüştür.

Hangi besinler Probiyotik içerir?

 1. Yoğurt
 2. Kefir
 3. Peynir
 4. Turşu
 5. Sirke
 6. Tarhana
 7. Boza
 8. Şalgam
 9. Kombu çayı

Hangi besinler prebiyotik içerir?

 1. Soğan ve sarımsak
 2. Yer elması
 3. Pırasa
 4. Muz (yarı olgun)
 5. Elma
 6. Kuşkonmaz
 7. Kakao
 8. Arpa ve yulaf
 9. Keten tohumu

Ne zaman probiyotik takviyesi kullanılmalıdır?

Geleneksel  beslenme modelinden uzaklaştığımız, hazır besin tüketiminin arttığı günümüzde doğal besinlerle probiyotik alımı da bir o kadar zorlaştı. Bu yüzden besinlerle yeterli probiyotik alınamadığında  takviye probiyotik kullanımı önerilir. Fakat kullanılan probiyotik hastalığın çeşidine göre değişir bu yüzden bilinçli tüketim önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir