Yaz Aylarında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

1-SIVI ALMAYI UNUTMAYIN

Yazın sıcaklığın yükselmesiyle  birlikte vücudumuzun suya olan ihtiyacı artıyor bu yüzden günlük 2-2,5 litre olan su ihtiyacımız terleme ile birlikte 3-3,5 litreye çıkabiliyor. Yeterli miktarda su tüketimi kabızlık şikayetlerinin azalması, metabolizmanın hızlanmasına ve yağların parçalanarak yakılmasına  yardımcı oluyor. Özellikle kadınların  şikayet ettiği selülitlerden ve ciltteki bazı sorunlardan kurtulmanın en önemli yolu yeterli su tüketimi ve bununla birlikte düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme.Tükettiğimiz diğer sıvılar su yerine geçmemekle birlikte kafeinli sıvıların aşırı alımını vücudumuzdan su atımını arttırmaktadır, bu yüzden bu sıvıların tüketimini sınırlandırarak su miktarını arttırmalıyız. Çay, kahve, kola yerine bitki çayları tüketebilirsiniz.

 

2-DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN

Gün ışığından daha fazla faydalandığımız bu aylarda günlük en az 45 dakikalık bir egzersiz programını uygulamak faydalı olacaktır. Tempolu yürüyüşler, yüzme, bisiklet, dans etmek gibi açık havada yapılacak düzenli aktivite yağ oranınızın azalmasına önemli ölçüde yararlı olacaktır.

3-AÇ KALARAK ZAYIFLAMAK YANLIŞ!

Günlük beslenmenizde 3 ana 2-3 ara öğün yapılmalıdır.Vücudu aç bırakmamak, metabolizmayı yavaşlatmamak ve kan şekerindeki dalgalanmaları önlemek amacıyla ortalama 3 saatte bir beslenmek önemlidir.Ana öğünlerin arasına sağlıklı ara öğün alternatifleri konularak uzun süre aç kalıp tatlı krizlerinin önüne geçilebilir.

4-VÜCUDUNUZU TANIYIN ,DOĞRU BESİN TÜKETEREK FİT VE GENÇ KALIN

Her bireyin vücudu kendine özeldir, bedeninizi iyi tanıyarak hangi besinlerin vücudunuza daha iyi etkiler bıraktığını gözlemleyin ve bunları not edin.Günlük beslenme günlüğü tutarak hem yediklerinizi kontrol altında tutmuş olursunuz hem de hangi besinlerin vücudunuza iyi etkiler bıraktığını görmüş olursunuz.
Günlük beslenmenize  eklemenizi tavsiye ettiğim besinler;
-Rafine edilmemiş tahıllar
-Çeşitli renkteki sebzeler, meyveler
-Kuru baklagiller
-Kavrulmamış yağlı tohumlar
-Zeytinyağı,hindistancevizi yağı
-Omega-3 içeriği yüksek deniz ürünleri
-Organik hayvansal gıdalar

Mevsiminde ve doğal olarak temin ettiğiniz bu besinleri vücudunuzun karbonhidrat, protein ve yağ ihtiyacına göre günlük beslenmenize ekleyerek yeterli antioksidan, vitamin, mineral alımıyla uzun yıllar fit ve genç kalabilirsiniz.

 

5-UYKU DÜZENİNE DİKKAT EDİN

Özellikle yaz aylarında tatiller ve sosyal ortamdaki hareketlilikten dolayı uyku düzenimiz bozulur.Yapılan birçok araştırmaya göre,uyku düzensizliği açlık ve tokluk hormon metabolizmasını olumsuz etkilediği görülmüştür.Ayrıca düzensiz uyku saati nedeniyle öğünlerde de düzensizlik görülür bu da kilo kontrolünü zorlaştırmaktadır. Bu yüzden günlük en az 6-7 saat uyumaya özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir